I ogólnopolska konferencja pod nazwą Krakowski Szczyt Transportowy organizowana przez Koło Naukowe Transportu TRANSIT na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej ma na celu wymianę wiedzy i doświadczeń między naukowcami, praktykami i decydentami w dziedzinie transportu i logistyki. Odbyła się 21-23 marca 2024 r., na kampusie Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24 i zebrała ponad 100 uczestników (w tym cała klasa jednego z Techników)! Sala była pełna!

Pierwszego dnia miały prezentacje referatów i posterów studentów. Nagrodzeni to:
w kategorii artykuł naukowy:
I miejsce Katarzyna Belska
II miejsce Marta Broda
III miejsce Patryk Jurkowski
w kategorii poster:
I miejsce⯑Katarzyna Łangowska
II miejsce⯑Aleksandr Figielski i Patryk Jurkowski
III miejsce⯑Igor Pabisow
Wybrane artykuły naukowe zostaną opublikowane w renomowanym czasopiśmie "Transport Miejski i Regionalny" posiadającym swój numer ISSN.

Odbyły się również trzy prelekcje sponsorów, dwie z Kolei Małopolskich dotyczące rozwiązań proekologicznych i IT w przedsiębiorstwie oraz jedna z Zarządu Transportu Publicznego przeprowadzonej przez dyrektora Łukasza Franka.

Drugiego dnia konferencji uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach organizowanych przez PKP Intercity (Zakład utrzymania i naprawy taboru), MPK S.A. w Krakowie (Zajezdnia Podgórze) oraz Philip Morris International (Zakład produkcyjny i Magazyn wysokiego składowania).

Patronem wydarzenia było Miasto Kraków.

Organizatorzy obiecują kolejne edycje. Czekamy z niecierpliwością i gratulujemy sukcesu.

18 kwietnia 2024 r. przedstawiciele naszego wydziału mgr inż. Jakub Grącki - wykładowca i opiekun Koła Naukowego Organizacji Budownictwa wraz ze studentami z koła: Aleksandrą Błyszczuk, Filipem Figas i Piotrem Greczkowskim odwiedzili I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu oraz Zespół Szkół Budowlanych w Tarnowie.

Podczas wizyty przedstawiono zasady rekrutacji na nasz Wydział. Studenci opowiedzieli o tym, jak się u nas studiuje oraz o udogodnieniach typu dodatkowe zajęcia z matematyki. Zorganizowano również mini konkurs, w którym nagrodami były zestawy gadżetów wydziałowych.

Spotkania odbyły się ramach działań promocyjnych Wydziału, które ma zachęcić uczniów do studiowania na WIL PK.

Sukces studentów Koła Naukowego Konstrukcji Mostowych PK!

Aleksandra Błyszczuk, Anna Paliga i Piotr Baran, studenci koła naukowego mostowców, działającego przy Katedrze Konstrukcji Mostowych Metalowych i Drewnianych WIL PK, zajęli pierwsze miejsce w konkursie FoodBridge zorganizowany w ramach wydarzenia, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia 2024 r., infraDAYS 2024 Expo & Multi-Conference na kampusie Politechniki Krakowskiej.

Konkurs polegał na wykonaniu modelu mostu z makaronu spaghetti, który następnie poddany był próbie nośności na maszynie wytrzymałościowej. Most naszej drużyny o nazwie Al Dente przeniósł największą siłę (27 kg!) i uzyskał najwyższy stosunek nośności do masy własnej.

Druga z drużyn Koła Naukowego Konstrukcji Mostowych w składzie Magdalena Kula, Mateusz Matyja i Jan Skwarczek zajęli bardzo dobre szóste miejsce.

W Konkursie startowało 12 zespołów.

Gratulujemy!

fot: zwycięzcy

 

fot. druga drużyna

Unikatowe Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej na Politechnice Krakowskiej jest nowoczesnym narzędziem do walki o czyste powietrze w regionie i kraju. To jedyne w Polsce i jedno z nielicznych na świecie centrum badawcze aerodynamiki środowiskowej. Prowadzone w nim będą badania modelowe i symulacje komputerowe dotyczące dynamicznego oddziaływania na smog i przewietrzanie miast oraz eksperymentalne badania wpływów środowiskowych i klimatycznych na elementy rozwiązań inżynierskich.

Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Polbau Sp. z o.o. Całkowita wartość projektu to ponad 34 mln zł, z czego 17,7 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Budynek ma powierzchnię 1665,32 mkw. Zaprojektowano w nim m.in. dwa tunele aerodynamiczne o obiegu mieszanym, każdy wyposażony w dwie przestrzenie pomiarowe i zróżnicowany system wentylatorów oraz elementów infrastruktury technicznej, kształtujących parametry napływającego powietrza. Każda z przestrzeni pomiarowych w tunelach będzie mieć wysokość dochodzącą do 4 m, natomiast planowane wymiary w rzucie tuneli wynoszą odpowiednio 10 m x 24 m długości dla większego oraz 8 m x 21 m dla mniejszego tunelu. To zapewni naukowcom Politechniki Krakowskiej znaczącą poprawę warunków i możliwości badawczych w porównaniu do tych, którymi dysponuje teraz Laboratorium Inżynierii Wiatrowej (LIW) PK z obecnym tunelem wiatrowym.

Budowę laboratorium udało się sfinalizować z tak okazałym efektem dzięki ogromnej pracy i determinacji wielu osób na czele z prof. Andrzejem Flagą, dr. inż. arch. Łukaszem Flagą i całym zespołem Laboratorium Inżynierii Wiatrowej.

W dniu 30 stycznia 2024 roku miało miejscu oficjalne otwarcie Laboratorium, uświetnione obecnością wielu znamienitych gości. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami i obejrzenia fotogalerii z wydarzenia.

 

fot. Jan Zych

W dniu 10 kwietnia 2024 r. Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej podpisał ramowe porozumienie o współpracy z ICE Poland będącym podmiotem zależnym od Institution of Civil Engineers z siedzibą w Londynie.

W spotkaniu uczestniczyli ze strony ICE Adrian Biesaga IEng FICE MRICS, Filip Trzeciak CEng MICE oraz Mateusz Kotlarski CEng MICE - reprezentanci ICE w Polsce, z ramienia WIL dziekan wydziału dr hab. Lucyna Domagała, prof. PK oraz Prodziekan dr hab. inż. Dorota Jasińska, prof. PK.

Institution of Civil Engineers jest jedną z najstarszych organizacji stowarzyszających inżynierów budownictwa z całego świata, która ma na celu wspieranie rozwoju i promowanie inżynierii lądowej poprzez organizowanie szkoleń, wydarzeń, publikacji oraz wdrażanie standardów i najlepszych praktyk w branży. ICE ma moc nadawania odpowiednika naszych polskich uprawnień, które są honorowane na całym świecie (na mocy porozumienia między ICE, a PIIB oraz również w Polsce).

Początkowa faza współpracy obejmuje ofertę członkostwa w Instytucie studentom Politechniki, co z pewnością przyniesie wymierne korzyści w ich rozwoju i przyszłej karierze zawodowej. Powstanie komitet "Student Chapter" działającego przy Politechnice Krakowskiej. Celem działania "Student Chapter" ICE jest poszerzanie wiedzy oraz perspektyw studentów poprzez umożliwienie im międzynarodowej wymiany wiedzy na temat inżynierii i budownictwa na całym świecie. Uczestnictwo w komitecie pozwala na skorzystanie z wielu zalet, m.in.:

  • Wymianę informacji z inżynierami z całego świata oraz możliwość uczestnictwa w szkoleniach i prezentacjach na całym świecie
  • Możliwość organizacji eventów wewnętrznych i zewnętrznych, a także wsparcie ze strony ICE w ich organizacji
  • Bezpłatną możliwość korzystania z zasobów ICE (bibliotek, szkoleń online, prasy)
  • Uczestnictwo w wykładach, konferencjach i innego rodzaju wartościowych spotkaniach
  • Możliwość zdobycia finansowania do projektów naukowych oraz możliwość prezentowania projektów na forum międzynarodowym
  • Organizację wykładów i zapraszanie osobistości z branży na swoją uczelnię
  • Kolaborację z innymi komitetami "Student Chapters" na poziomie globalnym
  • Wsparcie ze strony starszych członków ICE w dalszej karierze zawodowej

Pozostałe punkty porozumienia obejmują:

  • umożliwianie praktyk i wizyt zawodowych studentów Uczelni w podmiotach współpracujących z Organizacją;
  • przygotowanie i prowadzenie przez członków Organizacji wybranych wykładów monograficznych dla studentów Uczelni;
  • wspólne formułowania tematów prac dyplomowych przygotowywanych przez studentów Uczelni;
  • współpraca w zakresie zatrudnienia absolwentów Uczelni w jednostkach współpracujących z Organizacją;
  • organizowania i udziału w seminariach, webinarach, konferencjach naukowo-technicznych;
  • współpracy w zakresie aplikowania o projekty badawcze z podmiotami współpracującymi z Organizacją;
  • wsparciu studentów i absolwentów Uczelni w kwestiach członkowskich wewnątrz Organizacji

Partnerstwo między ICE oraz Politechniką, Wydziałem przyniesie wymierne korzyści studentom, szczególnie tym, którzy realizują studia w języku angielskim, ale też pozostałym członkom akademickiej społeczności na innych płaszczyznach współpracy.

 

fot. Jan Zych

 

Politechnika Krakowska i Polski Związek Narciarski rozpoczynają współpracę naukowo-techniczną.

List intencyjny o wspólnym prowadzeniu badań w obszarze innowacyjnych rozwiązań dla sportów zimowych, w nowo otwartym Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej WIL PK,  podpisali 5 marca 2024 r. w Krakowie Adam Małysz, prezes Polskiego Związku Narciarskiego i Jan Winkiel, sekretarz generalny PZN oraz prorektor Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki, prof. PK.

Współpraca uczelni i PZN służyć będzie wsparciu szkolenia seniorskich i młodzieżowych reprezentacji Polski, na początek kadr skoczków narciarskich. Bazą do wspólnych działań będzie m.in. infrastruktura nowo otwartego Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej PK z unikatowymi narzędziami do badań z zakresu inżynierii wiatrowej.

Więcej na temat współpracy.

fot. Jan Zych, Od lewej: dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK; prorektor Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki, prof. PK; Adam Małysz, prezes Polskiego Związku Narciarskiego i Jan Winkiel, sekretarz generalny PZN.

Galeria zdjęć ze spotkania.