Powstała pierwsza na świecie mapa startupów humanitarnych. Jest wśród nich firma z rodowodem z PK.

Fundacja Unsung Heroes opracowała pierwszą na świecie mapę startupów humanitarnych, która pomaga łączyć firmy z organizacjami pomocowymi. Znalazł się na niej startup z Polski, Flex and Robust (rodem z Politechniki Krakowskiej), który opracował technologię wzmocnienia konstrukcji budynków, zapobiegając ich zniszczeniu podczas trzęsień ziemi. Dzięki tej innowacji, można osiągnąć realne oszczędności kosztów i uratować miliony istnień. Innowacyjna metoda pozwala na wzmocnienie konstrukcji remontowanych budynków, które uległy zniszczeniu np. wskutek trzęsienia ziemi. Polimerowe złącza podatne służą do przenoszenia obciążeń przy dużych deformacjach. Dzięki temu, że złącza skutecznie redukują naprężenia w materiałach kruchych, zwiększa się wytrzymałość całej remontowanej konstrukcji. Ich niezwykłe właściwości zostały potwierdzone w serii badań terenowych. Za powołanie i wprowadzenie nowej marki na rynek odpowiada spółka celowa Politechniki Krakowskiej INTECH PK.

FlexAndRobust Systems to spółka technologiczna oferująca opracowane przez naukowców Politechniki Krakowskiej. Twórcami nowatorskiego rozwiązania są prof. dr hab. inż. Arkadiusz Kwiecień oraz dr hab. inż. Bogusław Zając, prof. PK z Wydziału Inżynierii Lądowej.

Fundacja Unsung Heroes przy pomocy nowoczesnych technologii dąży do rozwiązania globalnych problemów społecznych. Fundacja opracowała właśnie pierwszą na świecie mapę startupów humanitarnych, która pomaga łączyć firmy z organizacjami pomocowymi. Humanitarian-Tech Landscape 2023 powered by Unsung Heroes zawiera ponad 100 startupów w obszarach: żywieniowym, edukacyjnym, zdrowotnym, wsparcia klimatu czy gender.

Można już aplikować w ramach konkursu Sprefabrykuj Dyplom z Pekabeksem! Kolejna edycja rusza. Termin zgłoszeń do 31 października 2024.

Konkurs Pekabex na najlepsza pracę inżynierską i magisterską ma na celu aktywną współpracę ze środowiskiem polskich uczelni technicznych oraz zachęcenie studentów i pracowników naukowych do poznawania oraz promowania tematyki związanej z prefabrykacją betonową i generalnym wykonawstwem w formie prac inżynierskich/magisterskich.

Dodatkowym celem jest wsparcie oraz chęć nawiązania współpracy z najbardziej obiecującymi studentami.

Regulamin

 

 

W ostatnim czasie Wydział odwiedzili uczniowie zaprzyjaźnionych szkół.

27 listopada 2023, w śnieżne poniedziałkowe przedpołudnie uczniowie Technikum Budowlanego (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. J. Tischnera) w Limanowej uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych prowadzonych przez pracowników Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych (dr inż. Dominikę Dębską, dr inż. Małgorzatę Lenart, dr inż. Macieja Urbana, dr inż. Teresę Zych). Uczniowie zdobywali wiedzę z technologii i właściwości materiałów budowlanych (kamienia, betonów zwykłych, betonów samozagęszczalnych, polimerów). Chińskie przysłowie mówi: "Nauczyciel otwiera drzwi, a uczeń wejść musi sam". Nauczyciele akademiccy "otworzyli drzwi" do wiedzy materiałowej. Może te zajęcia o charakterze empirycznym nie tylko zachęciły uczniów do wejścia do "otwartych drzwi", ale także do kształcenia się w przyszłości na naszym Wydziale?

4 grudnia 2023 uczniowie Technikum Budowlanego (Zespół Szkół nr 1) w Limanowej uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych prowadzonych przez pracowników Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych (dr inż. Dominikę Dębską, dr inż. Małgorzatę Lenart, dr inż. Teresę Zych). Zajęcia dotyczyły technologii i właściwości materiałów budowlanych (betonu, kamienia, ceramiki, polimerów). Leonardo da Vinci powiedział: "Mądrość to córka doświadczenia". Może te zajęcia o charakterze empirycznym nie tylko zachęciły uczniów do zdobywania mądrości/wiedzy przez doświadczenie, ale także do kształcenia się w przyszłości na naszym Wydziale?

Mocno wierzymy, że gościliśmy naszych przyszłych studentów.

 

Informujemy o płatnych stażach oferowanych przez program Vulcanus in Japan. Wyjazdy są możliwe w trakcie trwania studiów magisterskich lub doktoranckich (studenci w momencie składania wniosku muszą znajdować się pomiędzy czwartym rokiem studiów, a przedostatnim rokiem doktoratu).

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej.

Studenci przed rejestracją w systemie Vulcanus powinni skontaktować się z Działem Współpracy Międzynarodowej w celu sprawdzenia poprawności dokumentacji wymaganej przez organizację fundującą stypendia.

W dniu 3 listopada 2023 r. Wydział Inżynierii Lądowej PK ponownie stał się stroną ważnej umowy.

Firma ERBUD International Sp. z .o. z siedzibą w Jasionce to kolejne przedsiębiorstwo, które podpisało porozumienie o współpracy w Wydziałem oraz zareagowało na losy studentów z Ukrainy – dla najlepszych fundując stypendia.

W gabinecie, w obecności JM Rektora prof. Andrzeja Szaraty spotkali się: prezes ERBUD International Sp. z o.o. Mirosław Młynarski, Renata Osypka, Edward Zięcina oraz Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK.

Strony podpisując umowę zobowiązały się do stałej, swobodnej wymiany wiedzy i transferu doświadczeń w obszarze kształcenia, wymiany studenckiej i wspólnych przedsięwzięć naukowo-badawczych.

Z niecierpliwością czekamy na wyniki współpracy.

for. Jan Zych   

W dniach 16-17 października 2023 r. przedstawiciele hiszpańskiej Firmy Flexbrick: Dr. Pedro Casariego Vales, Rafael Pardo i Miguel Eduardo Lopez uczestniczyli w badaniach mechanicznych oraz dynamicznych systemu elewacyjnego w kierunku pozapłaszczyznowym, realizowanych w ramach projektu MEzeroE Measuring Envelope project, products and systems contributing to healthy, nearly zero-energy buildings, Horizon 2020 No.953157.

Badania zostały przeprowadzone w ramach wyodrębnionej w projekcie sublinii mechanicznej pod kierownictwem lidera projektu w PK: prof. dr hab. inż. Arkadiusza Kwietnia (L-08) w Laboratorium Badawczym Materiałów i Konstrukcji Budowalnych (L-12) przy współudziale Laboratorium Badań Odkształceń i Drgań Budowli (L-15). Badania przeprowadzili: mgr inż. Jarosław Chełmecki (L-15), mgr inż. Tomasz Lisowicz (L-12), dr inż. Łukasz Hojdys (L-01) i dr inż. Piotr Krajewski (L-01). Stanowisko badawcze zostało zbudowanie i przygotowane do badań pod nadzorem Kierownika dr inż. Stanisława Kańki przez pracowników Laboratorium L-12: Zbigniew Szlachetka, Artur Marzec i Miłosz Partyka.

Podczas spotkania partnerzy z Firmy Flexbrick zostali zapoznani przez koordynatorkę badań dr inż. Anetę Nowak-Michta (L-11) z dostępną w ramach projektu MEZeroE ofertą badań oraz infrastrukturą laboratoriów WIL. Szczegółowo sublinię trwałościową zaprezentowała dr inż. Marta Dudek (L-02).

Po spotkaniu Partnerzy z Flexbrick poinformowali Projekt oficera MEZeroE, iż uzyskane wyniki badań są bardzo obiecujące i są zainteresowani opublikowaniem artykułu naukowego we współpracy z PK.

Spotkanie zorganizował prof. dr hab. inż. Arkadiusz Kwiecień (L-08) oraz dr inż. Aneta Nowak-Michta (L-11).

 

fot. Jan Zych