Zachęcamy do udziału w Konkursie o nagrodę firmy ABB " Stwórzmy razem dobry klimat". 

Szczegółowe informacje i formularze na stronie konkursu. Termin zgłoszeń do 15 listopada 2023 r.

 

W dniu 15 lutego 2024 r. zostało podpisane kolejne ważne porozumienie dot. współpracy ramowej (wspólne szkoleni,a konferencje, wnioskowanie o projekty, współpraca badawcza oraz jak niżej) firmy PREFA Solutinos Group Sp. z o.o. z Wydziałem Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej

W gabinecie Dziekana Wydziału IL spotkali się Marcin Witowski - właściciel oraz z upoważnienia drugiego z właścicieli, Szymon Proniak - Dyrektor operacyjny, Dziekan WIL dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK oraz Kierownik Katedry Zarządzania w Budownictwie, prof. dr hab. inż. Edyta Plebankiewicz, która będzie głównym koordynatorem działań.

Głównymi elementami współpracy będzie pomoc w tworzeniu i dalszej działalności Centrum Badawczo-Rozwojowego, którego stworzenie jest planowane przez Firmę. Centrum z kolei ma być bazą do rozwoju nowych, ekologicznych rozwiązań i technologii usprawniających realizację dotychczas oferowanych przez firmę pomieszczeń i domów modułowych. Wszystko to związane będzie z dydaktyką, czyli dla studentów praktyki, staże, pomoc w tworzeniu prac dyplomowych związanych z profilem firmy. A w przyszłości oferty zatrudnienia. 

PREFA Solutions powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie rynku budowlanego, który ze względu na wciąż kurczącą się liczbę specjalistów przy równoczesnym wzroście liczby inwestycji budowlanych oczekiwał od wykonawców rozwiązań efektywnych, szybkich i trwałych. To właśnie prefabrykacja i budownictwo modułowe okazało się właściwą drogą. Firma ściśle związana jest z PREFA House.

Zdj. Jan Zych

Informujemy, że dla kandydatów na studia na kierunki prowadzone na Wydziale Inżynierii Lądowej PK czeka szereg możliwości uzyskania dodatkowej punktacji podczas procesu rekrutacji.

Uprawnienia przyznane laureatom i finalistom olimpiad stopnia centralnego w rekrutacji na stacjonarne i niestacjonarne studia pierwszego stopnia rozpoczynające się w roku akademickim 2024/25:

Laureaci i finaliści poniższych olimpiad otrzymują w postępowaniu rekrutacyjnym maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia:

  • Olimpiada Matematyczna
  • Olimpiada Fizyczna
  • Olimpiada Wiedzy Technicznej, zmiana nazwy: Olimpiada Wiedzy Technicznej – Inżynieria w Elektroenergetyce
  • Olimpiada Informatyczna
  • Olimpiada Chemiczna
  • Olimpiada Geograficzna
  • Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych
  • Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

Dodatkowe możliwości:

Regulamin Konkursu Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz - edycja XI przewiduje przyznanie dodatkowych punktów trójce najlepszych uczniów, odpowiednio do zdobytego miejsca: 100, 60, 40, w postępowaniu rekrutacyjnym na wszystkie kierunki studiów.

Dodatkowo 200,100 lub 60 punktów na wybrany kierunek studiów otrzymują laureaci etapu finałowego konkursu „O Złoty Indeks PK”, który odbywa się w zakresie jednego z 4 przedmiotów - matematyka, chemia, informatyka i predyspozycje architektoniczne. Konkurs oparty jest na materiale obowiązującym do matury rozszerzonej z matematyki, chemii lub informatyki, w zależności od wyboru przedmiotu przez uczestnika konkursu.

Laureaci konkursu „Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Procesie Inwestycyjno-Budowlanym”, otrzymują 100 dodatkowych punktów podczas rekrutacji na kierunku budownictwo. Jest to najnowszy konkurs, organizowany przez Starostę Stalowowolskiego, który dołączył do grupy honowanych na naszym Wydziale.

Więcej o konkursach można dowiedzieć się w portalu rekrutacyjnym PK.

Politechnika Krakowska udostępniła rozwiązanie informatyczne, które umożliwia uzyskanie mLegitymacji studenckiej, czyli legitymacji studenckiej w smartfonie. mLegitymacja studencka działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona potwierdzisz, że jesteś studentem, skorzystasz z ulg i zwolnień. Instrukcja obsługi. Zachęcamy do korzystania.

Serię szkoleń sfinansowanych z budżetu projektu POWER „REG – region uczący się", z których skorzystali studenci studiów II stopnia na kierunku Budownictwo, na Wydziale Inżynierii Lądowej, specjalności Technologia i Organizacja Budownictwa (TOB) zakończyło „Szkolenie praktyczne z Building Information Modeling – VR”.

Organizatorem szkolenia była Katedra Zarządzania w Budownictwie WIL PK, inicjatorami byli dr hab. inż. Krzysztof Zima, prof. PK oraz dr inż. Damian Wieczorek, którzy jednoczśnie byli opiekunami grupy studentów. Szkolenie odbyło się w grudniu 2023 r. i  trwało 3 dni. Zajęcia były prowadzone zarówno na budowie, jak i w sali komputerowej. W szkoleniu wzięło udział 10 studentów TOB, dla których specjalnie dobrano program szkolenia.

W trakcie szkolenia omówione zostało wykorzystanie technologii VR / AR na placu budowy. Odbyły się także praktyczne warsztaty z modelowania obiektów w technologii BIM i ich optymalizacja np. pod względem kosztowym. W części praktycznej studenci odbyli zajęcia na wybranej budowie, gdzie zostali zapoznani z charakterystyką pracy danej budowy oraz zostało omówione wykorzystanie technologii BIM w kontekście tej budowy. W trakcie zajęć na budowie odbyły się praktyczne warsztaty na budowie z wykorzystaniem elementów wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR / AR) oraz wyświetlaczem rzeczywistości mieszanej. Ostatnia część szkolenia odbyła się w ośrodku Willa Austryjok w Poroninie, gdzie zorganizowane zostały ostatnie zajęcia i test kończący szkolenie. Na zakończenie studenci wzięli udział w kuligu oraz w biesiadzie grillowej wraz z opiekunami i prowadzącymi szkolenie.

przygotowali: Krzysztof Zima, Damian Wieczorek

 

Fot. archiwum WIL

 

 

 

The Faculty of Civil Engineering of the Cracow University of Technology kindly invites candidates from abroad to undertake second-cycle studies in English, partial or full, in the newly opened specialization Structural Design and Management in Civil Engineering.

The studies last three semesters and begin in March of every academic year.

Information on the rules of recruitment can be found on the IRO website.
 
FEEL INVITED!