W dniu 3 listopada 2023 r. Wydział Inżynierii Lądowej PK ponownie stał się stroną ważnej umowy.

Firma ERBUD International Sp. z .o. z siedzibą w Jasionce to kolejne przedsiębiorstwo, które podpisało porozumienie o współpracy w Wydziałem oraz zareagowało na losy studentów z Ukrainy – dla najlepszych fundując stypendia.

W gabinecie, w obecności JM Rektora prof. Andrzeja Szaraty spotkali się: prezes ERBUD International Sp. z o.o. Mirosław Młynarski, Renata Osypka, Edward Zięcina oraz Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK.

Strony podpisując umowę zobowiązały się do stałej, swobodnej wymiany wiedzy i transferu doświadczeń w obszarze kształcenia, wymiany studenckiej i wspólnych przedsięwzięć naukowo-badawczych.

Z niecierpliwością czekamy na wyniki współpracy.

for. Jan Zych   

W dniach 16-17 października 2023 r. przedstawiciele hiszpańskiej Firmy Flexbrick: Dr. Pedro Casariego Vales, Rafael Pardo i Miguel Eduardo Lopez uczestniczyli w badaniach mechanicznych oraz dynamicznych systemu elewacyjnego w kierunku pozapłaszczyznowym, realizowanych w ramach projektu MEzeroE Measuring Envelope project, products and systems contributing to healthy, nearly zero-energy buildings, Horizon 2020 No.953157.

Badania zostały przeprowadzone w ramach wyodrębnionej w projekcie sublinii mechanicznej pod kierownictwem lidera projektu w PK: prof. dr hab. inż. Arkadiusza Kwietnia (L-08) w Laboratorium Badawczym Materiałów i Konstrukcji Budowalnych (L-12) przy współudziale Laboratorium Badań Odkształceń i Drgań Budowli (L-15). Badania przeprowadzili: mgr inż. Jarosław Chełmecki (L-15), mgr inż. Tomasz Lisowicz (L-12), dr inż. Łukasz Hojdys (L-01) i dr inż. Piotr Krajewski (L-01). Stanowisko badawcze zostało zbudowanie i przygotowane do badań pod nadzorem Kierownika dr inż. Stanisława Kańki przez pracowników Laboratorium L-12: Zbigniew Szlachetka, Artur Marzec i Miłosz Partyka.

Podczas spotkania partnerzy z Firmy Flexbrick zostali zapoznani przez koordynatorkę badań dr inż. Anetę Nowak-Michta (L-11) z dostępną w ramach projektu MEZeroE ofertą badań oraz infrastrukturą laboratoriów WIL. Szczegółowo sublinię trwałościową zaprezentowała dr inż. Marta Dudek (L-02).

Po spotkaniu Partnerzy z Flexbrick poinformowali Projekt oficera MEZeroE, iż uzyskane wyniki badań są bardzo obiecujące i są zainteresowani opublikowaniem artykułu naukowego we współpracy z PK.

Spotkanie zorganizował prof. dr hab. inż. Arkadiusz Kwiecień (L-08) oraz dr inż. Aneta Nowak-Michta (L-11).

 

fot. Jan Zych

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Konstrukcji Drewnianych i Innych Surowców Tradycyjnych – KORNIKI w dniu 30.10.2023 zwiedzili inwestycję pn.: „Przebudowa poddasza kamienicy przy ul. Floriańskiej 32 w Krakowie”.

Korzystając z uprzejmości kierownika budowy Pana Tomasza Muchy, podczas wycieczki studenci mieli możliwość zwiedzenia placu budowy oraz wysłuchania prelekcji na temat poszczególnych etapów prac realizowanych na inwestycji. Kierownik budowy, szczegółowo omówił zakresy prac i odpowiadał na wszystkie zadawane pytania. Studenci mieli możliwość wglądu do dokumentacji technicznej budowy. Zapoznali się m.in. z dokumentacją architektoniczną oraz z projektem konstrukcji dachu z drewna. Główną atrakcją była możliwość zobaczenia tradycyjnej konstrukcji dachu a zwłaszcza węzłów realizowanych na połączenia ciesielskie. Kierownik budowy zadeklarował przekazanie wyciętego węzła (połączenie: słupa, płatwi, mieczy, kleszczy, zastrzału oraz krokwi) na cele dydaktyczne Katedrze L-03.

Głównym celem wycieczki było rozwijanie pasji studentów Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, zwłaszcza w zakresie projektowania i realizacji konstrukcji drewnianych. Opiekunami byli dr inż. Dorota Kram, prof. PK, mgr inż. Klaudia Śliwa-Wieczorek oraz mgr inż. Paulina Zajdel z Katedra Konstrukcji Mostowych Metalowych i Drewnianych WIL PK.

Galeria zdjęć

Zdj. archiwum SKN Korniki

 

 

W dniach 15-17 października 2023 r. Politechnika Rzeszowska w swoim ośrodku szkolenia szybowników w Bezmiechowej Górnej k. Leska zorganizowała szóstą edycję studenckich warsztatów drogowych, w ramach Latającego Uniwersytetu Drogowego, gdzie oczywiście nie zabrakło przedstawicieli z Wydziału Inżynierii Lądowej PK. Wydarzenie ma na celu utworzenie wspólnoty na rzecz edukacji i integracji studentów specjalności drogowej z różnych ośrodków.

W tegorocznych warsztatach uczestniczyli przedstawiciele szczęściu Politechnik: Gdańskiej, Białostockiej, Lubelskiej, Rzeszowskiej, Krakowskiej i Śląskiej oraz Orlen Asfalt, który był głównym sponsorem wydarzenia.

Zespół Politechniki Krakowskiej, pod opieką dr inż. Piotr Zielińskiego z Katedry Dróg, Kolei i Inżynierii Ruchu, stanowili studenci V semestru studiów stacjonarnych WIL na kierunku budownictwo: Aleksandra Błyszczuk, Adam Bysina, Katarzyna Gajda, Piotr Kuraś, Faustyna Matuła i Maria Zgorzelska.

Warsztaty zainaugurowała niedzielna, wspólna kolacja uczestników. Zajęcia poniedziałkowe rozpoczęły się od wylosowania składu studenckich zespołów mieszanych (z różnych uczelni), a następnie ich integracji poprzez udział w zawodach polegających na zespołowym budowaniu wieży z klocków. W dalszej kolejności każdy zespół uczestniczył w czterech wybranych warsztatach, przygotowanych przez pracowników jednostek biorących udział w zjeździe. Poniedziałek zakończył się spotkaniem z instruktorem szybownictwa w hangarze, gdzie można było  zapoznać się z podstawami tego sportu, a każdy chętny mógł zasiąść w szybowcu. Dzień zakończył się wspólnym biesiadowaniem i graniem w planszówki.

We wtorkowy poranek uczestnicy opuścili gościnny ośrodek na górze Bezmiechowa i udali się do Babicy k. Rzeszowa. Na miejscu mogli zapoznać się z projektem budowy tunelu w ciągu drogi krajowej nr 19 oraz obejrzeć z bliska tarczę TBM o średnicy 15 m, przygotowaną do wiercenia przedmiotowego tunelu. Całość wydarzenia została zwieńczona rozdaniem certyfikatów uczestnictwa i pamiątek w hotelu Hibiskus w Zarzeczu.

W kolejnej edycji Latający Uniwersytet Drogowy zawita do Krakowa. Studenci chętni do uczestnictwa w tym wydarzeniu już mogą kontaktować się z dr. inż. Piotrem Zielińskim (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Galeria zdjęć

 

Zdj. Politechnika Rzeszowska

 

Wydział Inżynierii Lądowej może być dumny z osiągnięcia naszych dwóch naukowczyń.

Na łamach czasopisma Springer Materials and Structures, ukazały się Rekomendacje RILEM dotyczące przeprowadzania badań w kierunku oceny podatności betonu na odpryskiwanie w pożarze.

Pracą, która powstała jako efekt działań komitetu RILEM TC 256-SPF: w ramach prac Work Grup 3.2 – Screening test, kierowała dr hab. inż. Izabela Hager, prof. PK we współpracy z dr inż. Katarzyną Mróz z Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych WIL PK.

W zespole współpracowali ze sobą również eksperci z czołowych jednostek europejskich zajmujących się odpornością ogniową konstrukcji betonowych: CSTB, Lund University, Research Institutes of Sweden (RISE), CERIB France, University of Sheffield, University of Bordeaux, Newcastle University, Politecnico di Milano, University of Edinburgh i inni.

Badania umożliwiające realizację badań zgodnie z rekomendacją są wykonywane w Katedrze Inżynierii Materiałów Budowlanych dzięki systemowi badawczemu jaki powstał w ramach pracy doktorskiej dr inż. Katarzyny Mróz ze środków projektu NCN PRELUDIUM 12 “Influence of restraint of thermal strains on characteristic of concrete spalling in fire”.

Rekomendacja RILEM

Dziś, 25. października 2023 r. podczas uroczystej gali organizowanej przez miesięcznik Builder ogłoszono wyniki Builder Ranking Education For The Future Top 2023.

Wydział Inżynierii Lądowej PK zdobył I miejsce!

We wczesnych godzinach popołudniowych laureatom wręczono certyfikaty. Ranking powstał na podstawie aktywności studentów oraz inicjatyw własnych poszczególnych wydziałów budownictwa w ramach programu edukacyjnego „Builder for the Future”.

Więcej na stronie internetowej Programu B4F.

 

Zdj. Prodziekan WIL PK dr hab. inż. Agnieszka Leśniak, prof. PK i Prezes Zarządu Wydawnictwa Builder Marek Zdziebłowski