Porozumienia

W dniu 15 lutego 2024 r. zostało podpisane kolejne ważne porozumienie dot. współpracy ramowej (wspólne szkoleni,a konferencje, wnioskowanie o projekty, współpraca badawcza oraz jak niżej) firmy PREFA Solutinos Group Sp. z o.o. z Wydziałem Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej

W gabinecie Dziekana Wydziału IL spotkali się Marcin Witowski - właściciel oraz z upoważnienia drugiego z właścicieli, Szymon Proniak - Dyrektor operacyjny, Dziekan WIL dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK oraz Kierownik Katedry Zarządzania w Budownictwie, prof. dr hab. inż. Edyta Plebankiewicz, która będzie głównym koordynatorem działań.

Głównymi elementami współpracy będzie pomoc w tworzeniu i dalszej działalności Centrum Badawczo-Rozwojowego, którego stworzenie jest planowane przez Firmę. Centrum z kolei ma być bazą do rozwoju nowych, ekologicznych rozwiązań i technologii usprawniających realizację dotychczas oferowanych przez firmę pomieszczeń i domów modułowych. Wszystko to związane będzie z dydaktyką, czyli dla studentów praktyki, staże, pomoc w tworzeniu prac dyplomowych związanych z profilem firmy. A w przyszłości oferty zatrudnienia. 

PREFA Solutions powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie rynku budowlanego, który ze względu na wciąż kurczącą się liczbę specjalistów przy równoczesnym wzroście liczby inwestycji budowlanych oczekiwał od wykonawców rozwiązań efektywnych, szybkich i trwałych. To właśnie prefabrykacja i budownictwo modułowe okazało się właściwą drogą. Firma ściśle związana jest z PREFA House.

Zdj. Jan Zych

Na Wydziale Inżynierii Lądowej przykłada się dużą wagę do nawiązywania współpracy z firmami, które mogą zaoferować  studentom ciekawe doświadczenie w ramach praktyk studenckich.

Choć umowę z firmą Tyrens Polska Sp. z o.o. wydział podpisał parę miesięcy temu, dopiero w lutym 2024 r. udało się oficjalnie przekazać dokumenty i uszczegółowić zasady współpracy. W dniu 1. lutego odbyło się  spotkanie Dziekan WIL, prof. Lucyny Domagały, Prodziekan dr A. Faron z Dyrektorem Zarządzającym Marcinem Mendocha, z prężnie rozwijającego się oddziału na terenie Polski. Dyrektor M. Mendoch jest jednocześnie  absolwentem Wydziału IL.

Firma Tyréns ma swoją główną siedzibę w Szwecji, realizuje projekty w Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich, a aktualnie mocno kładzie nacisk na wejście na rynek polski.

Tyrens Polska poszukuje absolwentów do realizacji nowych inwestycji budowlanych, zarówno kierunku Budownictwo jak i Transport. Firma podkreśla, że najbardziej zainteresowani są osobami, które ukończyły II stopień studiów i posiadają tytuł magistra inżyniera, co daje pewność, że osoba współpracująca jest kompleksowo wykształcona.

fot. Jan. Zych

W dniu 23 stycznia 2024 r. na Wydziale Inżynierii Lądowej PK, dzięki staraniom dr inż. Justyny Morman-Wątor z Katedry Geotechniki i Wytrzymałości Materiałów zostało podpisane bardzo korzystne dla studentów porozumienie z firmą TMSYS Sp. z o.o.

Współpraca w zakresie "studenckim" będzie obejmować głównie: 

  • współpracę w przygotowaniu programu szkoleń z pomocą programów Allplan i SCIA ENGINEER
  • wsparcie Kadry w przeprowadzaniu szkoleń dla studentów,
  • udostępnienie wszystkim chętnym studentom rocznej, bezpłatnej licencji studenckiej Allplan

W planach jest również przewidziany wydziałowy Konkurs z nagrodami na najlepiej wykonaną dokumentację w programie Allplan, proponowanie tematów studenckich prac dyplomowych. Firma będzie również wspierać Politechnikę, poprzez informowanie o ofertach praktyk i pracy w firmach swoich partnerów. Uwaga! Studentów zainteresowanych szkoleniami, prosimy o kontakt bezpośrednio z p. dr J. Morman-Wątor:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Pozostałą część porozumienia to punkty dot. m.in. kursów, studiów podyplomowych dla pracowników firmy, wspólnych doktoratów wdrożeniowych; opracowywania ekspertyz na potrzeby firmy i wsparcia pracowników przedsiębiorstwa w aplikowaniu i realizacji projektów badawczych. Strony wspólnie planują organizować seminaria, konferencje.

W spotkaniu z Dziekan WIL PK, dr hab. inż. Lucyną Domagała, prof. PK udział wzięli: Michał Skwarczek – Product Managerem TMSYS sp. z o.o., Ewa Szafraniec, Monika Sobczyńska, dr inż. Justyna Morman-Wątor – Koordynator szkoleń i współpracy z Firmą TMSYS sp. z o.o.

 

Zdj. Jan Zych

 

 

 

 

 



W dniu 3 listopada 2023 r. Wydział Inżynierii Lądowej PK ponownie stał się stroną ważnej umowy.

Firma ERBUD International Sp. z .o. z siedzibą w Jasionce to kolejne przedsiębiorstwo, które podpisało porozumienie o współpracy w Wydziałem oraz zareagowało na losy studentów z Ukrainy – dla najlepszych fundując stypendia.

W gabinecie, w obecności JM Rektora prof. Andrzeja Szaraty spotkali się: prezes ERBUD International Sp. z o.o. Mirosław Młynarski, Renata Osypka, Edward Zięcina oraz Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK.

Strony podpisując umowę zobowiązały się do stałej, swobodnej wymiany wiedzy i transferu doświadczeń w obszarze kształcenia, wymiany studenckiej i wspólnych przedsięwzięć naukowo-badawczych.

Z niecierpliwością czekamy na wyniki współpracy.

fot. Jan Zych   

W dniu 12 września 2023 r.  JM Rektoa PK, prof. dr hab. inż. Andrzeja Szarata i reprezentująca Zarząd Dróg Miasta Krakowa Dyrektor mgr Magdalena Nowak - Obrzut, podpisali porozumienie dot. Wydziału Inżynierii Lądowej. Udział w spotkaniu brała również Dziekan Wydziału IL, dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK.

To ramowe sektorowe porozumienie edukacyjne o współpracy obejmuje regulacje dot. praktyk studenckich, wizyt zawodowych i wykładów dla studentów, wsparcia w tworzeniu prac dyplomowych oraz szkoleń dla pracowników Wydziału. Pracownicy Wydziału, specjaliści w zakresie infrastruktury drogowej, będą w zamian służyć pomocą w badaniach istotnych dla partnera, realizować ekspertyzy, brać udział w rozmaitych projektach ZDMK i współdziałać w organizacji konferencji.

Porozumienie jest kolejnym, zawartym z partnerem z otoczenia gospodarczego, które służyć ma rozwojowi Wydziału, a jego absolwentom ułatwić wejście na rynek pracy. Owocna współpraca powinna przynieść satysfakcję ze współpracy obu parterom.  

 

fot. Jan Zych