Katedra Technologii Informatycznych w Inżynierii ogłasza konkurs na doktoranta-stypendystę w ramach realizowanego grantu NCN Weave-Unisono THERMINST.

Tematyką badań będą zaawansowane obliczenia symulacyjne termo-mechaniczne rozciąganych próbek aluminiowych.

Konkurs trwa do 10 lipca 2024 r., a we wrześniu zwycięzca konkursu będzie rekrutowany do Szkoły Doktorskiej PK. Nadsyłanie aplikacji e-mailem do kierownika projektu Prof. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warunki konkursu

Więcej informacji nt. grantu

W dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Działowni odbywa się konferencja VIII Ogólnopolska Konferencja Naukowo – Techniczna „Modelowanie podróży i prognozowanie ruchu Modelling 2024”.

Celem konferencji „Modelling. Modelowanie podróży i prognozowanie ruchu” jest wymiana wiedzy i doświadczeń w szeroko pojętej tematyce modelowania podróży. W dyskusjach planowane jest podjęcie następujących tematów: prognozowanie ruchu, regionalne i krajowe modele podróży, tworzenie baz danych dla potrzeb modelowania ruchu, rozwój metod w prognozowaniu ruchu, alternatywne techniki monitorowania podróży, zastosowanie narzędzi symulacyjnych w procesie modelowania podróży, modelowanie przewozów ładunków w systemach transportowych i zastosowanie sztucznej inteligencji w prognozowaniu ruchu i podróży.

Konferencja będzie sprzyjała także wzmocnieniu współpracy między sektorem naukowym a przedstawicielami biznesu, umożliwiając przekształcenie wyników badań w konkretne, stosowane w praktyce rozwiązania. Umożliwi uczestnikom zgłębienie wiedzy o najnowszych trendach i technologiach mających zastosowanie w modelowaniu transportu.

Przewodniczącym Komitetu Naukowo – Programowego jest Rektor PK  prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata. Wydarzenie organizuje Katedra Systemów Transportowych Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej.

Wydział Inżynierii Lądowej PK w ostatnim czasie zawiązuje silną współpracę z branżą. W sektorze transportu nie zapomniano także o niezwykle istotnym planowaniu transportu w miastach i regionach, stąd w dniu 4 czerwca 2024 r. podpisanie porozumienie ze spółką VIA VISTULA, działającą od kilku lat właśnie w tych obszarach.

Na podstawie porozumienia obie strony będą dążyć do wymiany doświadczeń i promowania ścieżki rozwoju zawodowego inżynierów studiujących na Wydziale Inżynierii Lądowej PK. Będzie dzielenie się wiedzą ekspertów, realizacja studenckich praktyk i staży oraz aktywny udział w branżowym życiu uczelni, włączając w to współpracę z Kołami Naukowymi.

Firma VV będąca liderem rozwiązań opartych na inżynierii ruchu, planowaniu transportu, modelowaniu i mobilności, w zdecydowanej większości reprezentowana jest przez absolwentów WIL, kierunku Transport o specjalności transport miejski, którzy na co dzień kontynuują z zaangażowaniem swoje pasje z czasów studenckich w projektach komercyjnych i naukowych.

Mamy dzieję, że wieloletnie doświadczenie na europejskim rynku oraz dobra znajomość naszej Uczelni zachęci studentów do współpracy!

 

Zdj. Jan Zych

W dniu 24 maja 2024 r. Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło konkursy OPUS 26 i SONATA 19.

Wśród laureatów SONATA jest dr inż. Krzysztof Ostrowski z Katedry Konstrukcji Mostowych Metalowych i Drewnianych Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Kierowany przez niego projekt badawczy „Eksperymentalna ocena wpływu perforacji profili kompozytowych na nośność elementów betonowych” uzyskał finansowe wsparcie wysokości 709 000 zł.

Celem konkursu SONATA 19 jest wsparcie osób rozpoczynających karierę naukową w prowadzeniu innowacyjnych badań. W związku z tym jest on skierowany do badaczek i badaczy ze stopniem doktora uzyskanym od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. W dziewiętnastej edycji SONATY do Narodowego Centrum Nauki wpłynęło 1148 wniosków, spośród których do finansowania zakwalifikowano 218 projektów. Dr K.A. Ostrowski jako jedyny z Politechniki otrzymał dofinansowanie w tej edycji.

 

4 czerwca na odbył się finałowy etap Uczelnianej Sesji Kół Naukowych. Wzięło w nim udział 70 plakatów (60 studenckich oraz 10 doktoranckich) – najlepsze projekty wyłonione podczas Wydziałowych Sesji Kół Naukowych.

I miejsce wśród studentów zajął przedstawiciel naszego Wydziału Karol Kołat ze Studenckiego Koła Naukowego Konstrukcji Metalowych „Metalowcy”. Karol jest twórcą projektu „Oparcie ustroju nośnego wyspy fotowoltaicznej na ramach poprzecznych hali stalowej”. Opiekunami projektu są prof. dr hab. inż. Mariusz Maślak oraz dr inż. Paulina Zajdel.

Laureatów USKN 2024 wybrało jury, w skład którego weszli członkowie Rady Pełnomocników Dziekanów ds. Kół Naukowych. Wyniki ogłoszono w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym „Działownia”. W ceremonii uczestniczył rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, prorektor ds. studenckich dr inż. Marek Bauer, dziekani m.in. dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK oraz prodziekani politechnicznych wydziałów, a także przedstawiciele jednostek uczelni wspierających rozwój naukowy i zawodowy studentów.

Karol Kołat jest studentem 3 roku studiów stacjonarnych I stopnia. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Konstrukcjami metalowymi i projektowaniem w systemach CAD zaczął się interesować jeszcze przed rozpoczęciem studiów, podczas pracy sezonowej w dziale technicznym firmy produkcyjnej wytwarzającej elementy metalowe. Podczas prac wakacyjnych miał okazję zdobyć ceną praktyczną wiedzę od doświadczonych specjalistów z wielu branż nauk technicznych. Po utworzeniu w styczniu 2024 r. nowego Studenckiego Koła Konstrukcji Metalowych „Metalowcy” objął funkcję wiceprzewodniczącego. Od tego czasu zaczął też realizować projekt w ramach pracy inżynierskiej pisanej u prof. dr hab. inż. Mariusza Maślaka. Efekty pracy zaowocowały stworzeniem posteru, który najpierw 23 maja br. podczas „Dnia Lądowca” wygrał Wydziałową Sesję Kół Naukowych. Student również miał okazję zaprezentować swoje osiągnięcia podczas Konferencji Naukowych. 17 maja 2024 r. wziął udział w Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców: „Zagadnienia i problemy badawcze, wyzwania dla młodych naukowców”. Następnie 21 maja br. uczestniczył w Rzeszowie w Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „JuveMentis” organizowanej przez rzeszowskie uczelnie wyższe. 

Zdj. Jan Zych

 

 

 

 

Fundacja Wspierania Młodych Talentów Profesora Janusza Magiery przy Politechnice Krakowskiej przyzna w roku 2024 nagrody za oryginalne, twórcze, nadające się do upowszechnienia osiągnięcia w zakresie technologii energooszczędnych i bezodpadowych, nowych metod ochrony środowiska naturalnego, poszanowania i oszczędzania energii, odnawialnych źródeł energii oraz budownictwa pasywnego i energooszczędnego.

Do udziału w konkursie zapraszamy absolwentów studiów I stopnia, a także studentów lub absolwentów II stopnia studiów w Politechnice Krakowskiej, którzy nie ukończyli 25 lat życia. Przyznane przez Zarząd Fundacji nagrody wraz z gratyfikacją finansową zostaną wręczone podczas inauguracji roku akademickiego 2024/2025. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dostarczenie potwierdzonego przez Wydział formularza zgłoszeniowego. Termin złożenia w Dziekanacie WIL - do 9 lipca 2024 r.

Regulamin określający zasady przyznawania nagród przez Fundację Wspierania Młodych Talentów Profesora Janusza Magiery oraz Formularz zgłoszeniowy do konkursu znajduje się na stronie fundacji.