7 grudnia 2023 r. na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów przez Fundację Manuel António da Mota studentom kierunku Budownictwo i Transport.

Fundacja po raz drugi przyznała środki finansowe studentom narodowości ukraińskiej, którzy przybyli na terytorium Polski po rozpoczęciu działań wojennych na obszarze Ukrainy w lutym 2022 r. i w roku akad. 2022/2023 rozpoczęli kształcenie na WIL. 

Obecnie Fundacja Manuel António da Mota ufundowała 10 stypendiów wyróżniającym się w nauce studentom narodowości ukraińskiej.

W uroczystości wzięli udział Dziekan WIL dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK, członkowie Zarządu firmy MOTA-ENGIL CENTRAL EUROPE Izabela Ciemięga i Olaf Fatalski oraz oczywiście stypendyści Fundacji.

Studentom serdecznie gratulujemy, a Fundacji Manuel António da Mota bardzo dziękujemy za udzielane wsparcie finansowe.

fot. Archiwum WIL PK

Informujemy o płatnych stażach oferowanych przez program Vulcanus in Japan. Wyjazdy są możliwe w trakcie trwania studiów magisterskich lub doktoranckich (studenci w momencie składania wniosku muszą znajdować się pomiędzy czwartym rokiem studiów, a przedostatnim rokiem doktoratu).

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej.

Studenci przed rejestracją w systemie Vulcanus powinni skontaktować się z Działem Współpracy Międzynarodowej w celu sprawdzenia poprawności dokumentacji wymaganej przez organizację fundującą stypendia.

Z wielką dumą informujemy, że w XIV edycji Programu LIDER organizowanego przez Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jednym z zakwalifikowanych do finansowania jest projekt dr. inż. Krzysztofa Adam Ostrowskiego z Katedry Konstrukcji Mostowych Metalowych i Drewnianych pt.: "Łańcuch kompozytowy nieprzewodzący ładunku elektrycznego wraz z systemem kotwienia".

Doktor jest jednym z trzech pracowników Politechniki Krakowskiej, który otrzyma grant w wysokości blisko 1,8 mln na realizację projektów badawczych o dużym wdrożeniowym potencjale. Pan Doktor kwotę wykorzysta na rozwijanie projektu.

Przypomnijmy, lekki i wytrzymały łańcuch kompozytowy, wykorzystujący surowce odpadowe z tworzywa sztucznego, ma się cechować specjalnymi właściwościami – przede wszystkim nie będzie przewodzić ładunku elektrycznego. Dzięki temu w przyszłości może być wykorzystywany do zabezpieczeń w zakładach przemysłowych oraz na szlakach turystycznych w wyżej położnych partiach górskich. Modyfikacja tworzyw sztucznych dodatkami i domieszkami pozwoli uzyskać wzmocniony kompozyt, dzięki czemu powstanie bezpieczny i trwały łańcuch  o optymalnej wytrzymałości mechanicznej i sztywności.

Gratulujemy i życzymy zespołowi dalszych sukcesów!

Źródło:

fot. Krzysztof Ostrowski / archiwum PK

W dniu 3 listopada 2023 r. Wydział Inżynierii Lądowej PK ponownie stał się stroną ważnej umowy.

Firma ERBUD International Sp. z .o. z siedzibą w Jasionce to kolejne przedsiębiorstwo, które podpisało porozumienie o współpracy w Wydziałem oraz zareagowało na losy studentów z Ukrainy – dla najlepszych fundując stypendia.

W gabinecie, w obecności JM Rektora prof. Andrzeja Szaraty spotkali się: prezes ERBUD International Sp. z o.o. Mirosław Młynarski, Renata Osypka, Edward Zięcina oraz Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK.

Strony podpisując umowę zobowiązały się do stałej, swobodnej wymiany wiedzy i transferu doświadczeń w obszarze kształcenia, wymiany studenckiej i wspólnych przedsięwzięć naukowo-badawczych.

Z niecierpliwością czekamy na wyniki współpracy.

for. Jan Zych   

W dniach 16-17 października 2023 r. przedstawiciele hiszpańskiej Firmy Flexbrick: Dr. Pedro Casariego Vales, Rafael Pardo i Miguel Eduardo Lopez uczestniczyli w badaniach mechanicznych oraz dynamicznych systemu elewacyjnego w kierunku pozapłaszczyznowym, realizowanych w ramach projektu MEzeroE Measuring Envelope project, products and systems contributing to healthy, nearly zero-energy buildings, Horizon 2020 No.953157.

Badania zostały przeprowadzone w ramach wyodrębnionej w projekcie sublinii mechanicznej pod kierownictwem lidera projektu w PK: prof. dr hab. inż. Arkadiusza Kwietnia (L-08) w Laboratorium Badawczym Materiałów i Konstrukcji Budowalnych (L-12) przy współudziale Laboratorium Badań Odkształceń i Drgań Budowli (L-15). Badania przeprowadzili: mgr inż. Jarosław Chełmecki (L-15), mgr inż. Tomasz Lisowicz (L-12), dr inż. Łukasz Hojdys (L-01) i dr inż. Piotr Krajewski (L-01). Stanowisko badawcze zostało zbudowanie i przygotowane do badań pod nadzorem Kierownika dr inż. Stanisława Kańki przez pracowników Laboratorium L-12: Zbigniew Szlachetka, Artur Marzec i Miłosz Partyka.

Podczas spotkania partnerzy z Firmy Flexbrick zostali zapoznani przez koordynatorkę badań dr inż. Anetę Nowak-Michta (L-11) z dostępną w ramach projektu MEZeroE ofertą badań oraz infrastrukturą laboratoriów WIL. Szczegółowo sublinię trwałościową zaprezentowała dr inż. Marta Dudek (L-02).

Po spotkaniu Partnerzy z Flexbrick poinformowali Projekt oficera MEZeroE, iż uzyskane wyniki badań są bardzo obiecujące i są zainteresowani opublikowaniem artykułu naukowego we współpracy z PK.

Spotkanie zorganizował prof. dr hab. inż. Arkadiusz Kwiecień (L-08) oraz dr inż. Aneta Nowak-Michta (L-11).

 

fot. Jan Zych

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Konstrukcji Drewnianych i Innych Surowców Tradycyjnych – KORNIKI w dniu 30.10.2023 zwiedzili inwestycję pn.: „Przebudowa poddasza kamienicy przy ul. Floriańskiej 32 w Krakowie”.

Korzystając z uprzejmości kierownika budowy Pana Tomasza Muchy, podczas wycieczki studenci mieli możliwość zwiedzenia placu budowy oraz wysłuchania prelekcji na temat poszczególnych etapów prac realizowanych na inwestycji. Kierownik budowy, szczegółowo omówił zakresy prac i odpowiadał na wszystkie zadawane pytania. Studenci mieli możliwość wglądu do dokumentacji technicznej budowy. Zapoznali się m.in. z dokumentacją architektoniczną oraz z projektem konstrukcji dachu z drewna. Główną atrakcją była możliwość zobaczenia tradycyjnej konstrukcji dachu a zwłaszcza węzłów realizowanych na połączenia ciesielskie. Kierownik budowy zadeklarował przekazanie wyciętego węzła (połączenie: słupa, płatwi, mieczy, kleszczy, zastrzału oraz krokwi) na cele dydaktyczne Katedrze L-03.

Głównym celem wycieczki było rozwijanie pasji studentów Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, zwłaszcza w zakresie projektowania i realizacji konstrukcji drewnianych. Opiekunami byli dr inż. Dorota Kram, prof. PK, mgr inż. Klaudia Śliwa-Wieczorek oraz mgr inż. Paulina Zajdel z Katedra Konstrukcji Mostowych Metalowych i Drewnianych WIL PK.

Galeria zdjęć

Zdj. archiwum SKN Korniki