Informacje o wydziale Drukuj Email

Wydział Inżynierii Lądowej jest jednym z największych wydziałów Politechniki Krakowskiej. Zarówno pod względem jakości i ilości kadry naukowo-dydaktycznej, jak i ilości kształconych studentów, odbywających studia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, na studiach I stopnia (inżynierskich), II stopnia (uzupełniających magisterskich) oraz III stopnia (doktoranckich). Łącznie na wydziale studiuje obecnie ok. 4 000 studentów. Oferta dydaktyczna wydziału obejmuje kierunki prowadzone samodzielnie - Budownictwo, Budownictwo w języku angielskim i Transport. Od roku akademickiego 2012/2013 w ofercie dydaktycznej znajduje się międzywydziałowy kierunek (prowadzony we współpracy z Wydziałem Inżynierii Środowiska) - Gospodarka przestrzenna. Wydział oferuje trzynaście specjalności. Zarówno kierunek Budownictwo jak i Transport posiadają akredytację Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Aktualnie Wydział czyni starania o otrzymanie akredytacji KAUT.

Oprócz działalności dydaktycznej wydział prowadzi obszerną działalność naukowo-badawczą obejmującą następującą, hasłowo ujętą problematykę:

• Materiały i wyroby budowlane,
  • Badania doświadczalne i projektowanie elementów i konstrukcji budowlanych i inżynierskich,
  • Budownictwo energooszczędne i proekologiczne,
  • Budownictwo drogowe i kolejowe, inżynieria ruchu i problemy transportowe,
  • Organizacja i zarządzanie procesami budowlanymi i transportowymi,
  • Mechanika konstrukcji i materiałów,
  • Metody obliczeniowe w teorii konstrukcji i mechanice materiałów.

Bardziej szczegółowy opis działalności dydaktycznej, naukowo-badawczej wydziału oraz ofertę współpracy z przemysłem znaleźć można w wydanym w roku 2005, roku jubileuszu 60-lecia wydziału, książkowym opracowaniu "Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej im. T. Kościuszki w roku 60-lecia. Dziesięciolecie 1995-2005".

Kadra naukowo-dydaktyczna wydziału liczy około 220 pracowników, w tym 36 profesorów i doktorów habilitowanych. Ta wysoko kwalifikowana kadra sprawia, że wydział posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora, doktora habilitowanego oraz do prowadzenia postępowań o nadanie tytułu naukowego profesora w dwóch dyscyplinach: budownictwie i mechanice oraz do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie transport.

projekt graficzny: Małgorzata Kołodziej